У 2018 році Український культурний фонд підтримав реалізацію 297 культурно-мистецьких проектів

У 2018 році Український культурний фонд  підтримав реалізацію 297 культурно-мистецьких проектів з поданих заявок. Усього на конкурс було подано 716 заявок, 522 з них пройшли технічний відбір, до їх оцінювання було залучено 58 експертів з восьми експертних рад (візуальне мистецтво, аудіальне мистецтво, аудіовізуальне мистецтво, дизайн і мода, перформативне та сценічне мистецтво, культурна спадщина, література та видавнича справа, культурні та креативні індустрії).

Основними пріоритетами діяльності Фонду було визначено – впровадження інновацій, підтримка дебютів, сприяння розвитку освітніх ініціатив, розширення аудиторії через залучення різних вікових та соціальних груп, а також збереження культурного розмаїття та інші. Найбільшу активність проявили розробники проектів із Київської (130), Львівської (34), Одеської (20), Харківської (18), Рівненської (11), Закарпатської (11), Івано-Франківської (9) та Чернівецької областей (8). Серед них : громадські об'єднання, державні установи, комунальні організації, органи місцевого самоврядування, благодійні організації та приватні підприємства.

Зокрема, у 2018 році Український культурний фонд підтримав 42 проекти у секторі перформативного і сценічного мистецтва, з них – 34 індивідуальні проекти, шість – національні і ще два – проекти міжнародної співпраці. До цього числа увійшли театральні фестивалі, гастролі зарубіжних колективів в Україну і українських за кордон, професійні школи, конкурси, тренінги, лабораторії, резиденції, хореографічні фестивалі, інклюзивні та соціальні проекти, одне театральне дослідження, препродакшени вистав, і власне, створення і представлення аудиторії нових театральних постановок. Майданчиком для реалізації яких стали міста Київ, Івано-Франківськ,   Харків, Львів, Одеса, Хмельницький

Серед них прем’єра постановки Тамари Труновою п’єси Наталки Ворожбит «Погані дороги» -  одного з перших театральних висловлювань про війну на сході Україні, що з’явилося на великій сцені українського театру, інсценізація відомого твору Олега Сенцова. «Номери» — розповідь про ув’язнене суспільство, яке намагається побороти свої страхи; показ вистави Burning Doors («Палаючі двері») Білоруського Вільного Театру - історії трьох політв`язнів: кінорежисера Олега Сенцова, художника ПетраПавленського та активістки Марії Альохіної, театралізоване свято національних культур, яке втілили закарпатські лялькарі  «Казок веселкове місто»  та інші.

25 проектів у секторі аудіовізуального мистецтва отримали підтримку Українського культурного фонду – це кіновиробництво, кінопокази та кіно освітні проекти, від підготовчого етапу та написання сценарію до презентацій тапромокомпаній.

Серед них художній серіал «Цвіт нації» із 10 серій, присвячений видатним постатям у сфері культури і мистецтв; завершення зйомок та монтаж короткометражної  версії документальної стрічки про дитячого реаніматолога «Док на прийомі»; мультиплікаційний серіал «Мандрівка. Україна», перші серії якого вже переглянули понад 100 тисяч глядачів. Написано режисерський сценарій, проведено акторський кастинг, виготовлено ескізи костюмів та макети декорацій, а  також змонтовано тизердитячого ігрового фільму «Як Марко повернув людям Віру, Надію та Любов». Окрім того, відбулась розробка та концептуалізація . Інтернет-портал про все, що стосується кіно в Україні англійською мовою.

У секторі аудіального мистецтва Фонд підтримав 23 проекти. Так, за підтримки Фонду був здійснений  Всеукраїнський тур Національної заслуженої капели бандуристів України, який тривав 3 місяці та  під час якого було здійснено понад 30 концертів у різних містах України; проведено фестиваль дитячих та юнацьких оркестрів; видано аудіо альбом та монографію-путівник «Симфонії Михайла Вербицького»  та інші.

Також Фондом підтримано 8 проектів у секторі дизайну та моди  - «Із роду в рід», спрямований на популяризацію культурного надбання Закарпатського краю, проведено «Дні традиційного костюма» у Рівному та Стриї, шоу-показ «Екскурсія Україною по подіуму» - презентація єдиної колекції 14  українських дизайнерів  у Варшаві; фестиваль етномоди «Край-Ка» тощо.

За підтримки Фонду були проведено 6 конкурсів – молодих композиторів зі створення національного музичного продукту у галузі опери та балету «Молодіжний Музичний Хаб. Схід Опера – конкурс композиторів», Міжнародний конкурс плакатів  до проведення «Бієнале Довіри», Всеукраїнський хоровий конкурс імені Миколи Леонтовича,  юних піаністів імені Василя Барвінського, молодих трубачів та валторністів імені Мирона Старовецького.

У секторі культурна спадщина підтримку отримали 62 проекти. Так, під час реалізації проекту «Зацифрування Архівної картотеки Інституту української мови НАН України» створено відкритий онлайн-ресурс, де оприлюднено унікальні словникові матеріали; створено інтерактивний веб-ресурс «Монументальні пам’ятки пізнього модернізму Житомира та Житомирською області», доступний двома мовами – українською та англійською; у рамках проекту «Старовинна гравюра – культурна спадщина України» в Одеській національній науковій бібліотеці здійснена оцифровка понад 600 гравюр майстрів 16-19 ст; створено єдиний в Україні віртуальний музей Борщівської вишиванки; в Ужгороді в музеї архітектури та побуту  створено гончарну майстерню  та започатковано фестиваль «Стежками традицій закарпатської кераміки», створено постійно діючу платформу для  культурного обміну та діалогу між Україною та іншими європейськими державами – «Центр Анни Київської у Франції»

Отримали підтримку 30 проектів у секторі література та видавнича справа. Зокрема, видано альманах кримської україномовної  літератури «Гроно», створено дитячу міні-бібліотеку  на базі дитячого центру «РозУмійко», що забезпечить безкоштовний вільний доступ до найкращої дитячої літератури  від провідних дитячих видавництв тощо.

За підтримки  Фонду реалізовано низку освітніх проектів – створено та запущено Першу українську школу театру та кіно; створено «Школу-практикум культурних менеджерів «АРТлабораторія», проведено освітні курси для музейних працівників та інтерактивний тренінг «Як просувати свій культурний продукт» від провідних експертів арт-маркетингу.

У 2018 році за підтримки  Українського культурного фонду було проведено 24 фестивалі, у тому числі, яскраві мистецькі події відбулись у різних регіонах України:  Вінниці (Мультидисциплінарний фестиваль- “Air Гогольfest”, який відвідали 7 тисяч глядачів), Миколаєві (фестиваль сучасного мистецтва Mykolaiv Art Week.), Рівне(міжнародний кінофестиваль «Місто Мрії»), Рівненській області с. Хотин (Історико-культурний фестиваль «Погорина», з потужною історичною та мистецькою складовою), Львові (Фестиваль сценографії і сценічного костюму Lviv Quadriennale of Scenography. Preview), Луганщині (Фестиваль театрального мистецтва «СвітОгляд», який представив глядачам Луганщини професійні театральні колективи  з 8 областей України), Житомирі (фестиваль сучасної культури «Жовтень у Жовтні»), Кропивницькому (фестиваль-конкурс дитячої, юнацької та молодіжної творчості «FEST миру, радості, добра», важливою складовою якого стала благодійність), Львівщині (книжково-літературний фестиваль «Трускавецький ЛітФест», в рамках якого відбулось майже 50 подій, які відвідало понад 3 тисяч  осіб), Закарпатті (у рамках відкритого обласного фестивалю ігрових програм «Грайлик» проведені фахові семінари у 9 районах області), Хмельницькому (Літературно-перекладацький фестиваль TRANSLATORIUM), Дніпро/Київ (міжнародний фестиваль «Територія хореографії»), Одеській області смт. Любашівка (виїзний зональний фестиваль української книги пам’яті Михайла Грушевського «Безмежність української книги»), Хмельницька область ( фестиваль "SATaniv FEST" в рамках проекту «Розвиток культури у Сатанівській селищній ОТГ – інвестиція у людський капітал і конкурентоспроможність громади та регіону»).

Одним із важливих пріоритетів діяльності Українського культурного фонду у 2018-2019 роках стала підтримка інклюзії у сфері культури та мистецтв та розширення аудиторії через залучення різних вікових та соціальних груп. Зокрема, за підтримки Фонду реалізовано інклюзивний проект у селі Жидичин Волинської області – створення сучасної музичної школи і впровадження інклюзивної освіти для дітей з особливими потребами у сфері культури і мистецтв. Планується відкриття п’яти музичних класів за напрямками сопілка, скрипка, акордеон, фортепіано та гітара. У Києві та Вінниці, в рамках проекту Inclusion in Harmony проведено танцювальні вистави за участі людей з інвалідністю. Відбулися безкоштовні покази проекту «Арт-дія-інклюзія», оснащені аудіодискрипцією та розраховані на незрячих дітей. У Львові реалізовано проект «Музей на дотик», що розширить варіанти досвідів, які можуть здобути відвідувачі у музеї.  Гастрольний тур проекту «Ті, хто підкорив темряву» відвідав Литву, його учасниками  стали українські і литовські виконавці з важкими порушеннями зору, які виступають у супроводі естрадно-симфонічного оркестру Національного театру ім. М. Заньковецької.

Завдяки підтримці Українського культурного Фонду у 2018 році учасники Всеукраїнської волонтерської акції «Озвучимо книжки для незрячих», що не володіють власним обладнанням, мали нагоду скористатися орендованими звукозаписувальними студіям. Кожну аудіоверсію книжки відправлено в 64 спецбібліотеки, а також розміщено на сайті «Першої інтернет-бібліотеки для незрячих в Україні». Безкоштовні права на створення аудіоверсій книжок надані «Видавництвом Анетти Антоненко», «Фоліо», «Нора-Друк», «Ніка-Центр».

В рамках проекту «Кіно, доступне для незрячих людей» у Києві проведено навчальний практикум з тифлокоментування, створені тифлокоментарі для актуальних українських фільмів та проведені інклюзивні кінопокази по всій Україні. Планується також створено онлайн-ресурс з тифлокоментування, який міститиме усю необхідну інформацію для незрячих людей про доступні фільми, а також опції про створення тифлокоментарів для представників кіноіндустрії.

Окрім того, протягом року Фонд провів: установчу зустріч та стратегічну сесію, 11 секторальних стратегічних сесій, 6 інформаційних днів у Києві та інших великих містах, І Міжнародний ярмарок грантових можливостей у сфері культури, навчання експертів УКФ (методологія оцінки проектних заявок) та грантоотримувачів (вимоги до оформлення змістового та фінансового звітів). Загалом заходи від Українського культурного фонду відвідали понад 2000 осіб.


Сайт працює у тестовому режимі і поступово наповнюється інформацією.